Biden slíbil Kyjevu lepší zbraně. Moskva v tom vidí riziko rusko-amerického konfliktu

USA dodají Ukrajině přesnější raketové systémy, ale nepodporují ji, aby útočila mimo své území, napsal prezident USA Joe Biden. Rusko má na cvičení u Moskvy včetně odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických střel Jars, schopných zasahovat cíle do 11 tisíc km a nést jaderné hlavice.

Muž připevňuje kufr na kolo vedle bytového domu poškozeného nočním raketovým útokem ve Slavjansku na Ukrajině v úterý 31. května 2022.
Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 98. den
Biden nechce zatáhnout USA a NATO do bojů na Ukrajině
Ruské jaderné síly cvičí u Moskvy
Slovensko daruje Ukrajině vojenský materiál

12:37 Plánovaná dodávka nových amerických zbraní Ukrajině – včetně moderních raketových systémů – zvyšuje riziko vtažení Spojených států do přímého konfliktu s Ruskem, prohlásila ve středu Moskva. Odvolala se na ni agentura AFP. „Jakékoli zásobování zbraněmi, které pokračuje a je na vzestupu, zvyšuje riziko takového vývoje,“ řekl náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Riabkov pro státní tiskovou agenturu RIA Novosti na otázku o možnosti konfrontace mezi Moskvou a Washingtonem.

Washington v úterý oznámil, že dodá Ukrajině moderní raketové systémy, včetně salvových raketometů Himars, které dokážou současně vypálit několik přesně řízených raket. Ukrajina i Rusko už v boji používají salvové raketomety, ale typ Himars má lepší dolet a větší přesnost. (tasr)

12:18 Ruští vojáci se na jihu Ukrajiny dali na ústup a vyhazují do vzduchu mosty, aby zabránili případnému postupu ukrajinských sil. Na Telegramu to ve středu uvedl gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. „Obávají se průlomu ze strany ukrajinských ozbrojených sil, ale my se nebojíme a podporujeme naše vojáky,“ napsal Kim, který blíže nekonkretizoval, ve které lokalitě nastal ústup ruských vojsk.

Mykolajivská oblast se nachází vedle Chersonské oblasti, kterou již týdny okupují Rusové. Zelenskyj v nočním proslovu k národu prohlásil, že ukrajinští vojáci zaznamenali „určitý úspěch v Chersonském směru“. (síta)

11:59 Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že „Ukrajina nemá v úmyslu zaútočit na Rusko“. V rozhovoru pro Newsmax trval na tom, že pokročilejší raketové systémy, které Spojené státy poskytnou Ukrajině, budou použity výlučně na sebeobranu. „Nemáme zájem o Ruskou federaci. Nebojujeme na jejich území jako oni s námi,“ řekl Zelenskyj.

11:45 Salvové raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System – Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém) jsou moderním pokračovatelem takzvaných kaťuší – raketometů používaných sovětskou Rudou armádou během druhé světové války.

11:27 Pro příslušníky zahraničních ozbrojených sil, kteří na Slovensku posílili vojenskou přítomnost NATO v reakci na vojenskou agresi Ruska na Ukrajině, vybudují ve výcvikovém prostoru Lešť a na letišti Sliač kontejnerové městečko a stanový kemp. Pořízení a investici do ubytovacích kapacit, vyčíslenou v předloženém materiálu na 31 425 822 eur, schválila ve středu vláda.

Pro vojáky NATO na Sliači a Lešti vybudují kontejnerové městečko
11:24 Slovensko daruje Ukrajině vojenský materiál v hodnotě 21 657 748,52 eura. Vyplývá to z materiálů, které vláda schválila na svém středečním jednání. \“V kontextu přetrvávající masivní nevyprovokované vojenské invaze Ruské federace vůči Ukrajině se navrhuje, aby vláda Slovenské republiky schválila darování vojenského materiálu Ukrajině,\“ píše se v předložených materiálech.

11:21 Německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že spolková republika dodá Ukrajině moderní protiletadlové rakety a radarové systémy. Německo tedy zvýší dodávky zbraní v době, kdy je kritizováno, že Kyjevu dostatečně nepomáhá. Informovaly o tom tiskové agentury AP a DPA.

Scholz uvedl německým zákonodárcům v parlamentu (Bundestagu), že vláda se rozhodla poskytnout Ukrajině rakety IRIS-T, vyvinuté Německem společně s dalšími členskými státy Severoatlantické aliance. Kanceláře také oznámil, že Německo dodá Ukrajině i radarové systémy včasného varování, které pomohou při lokalizování nepřátelského dělostřelectva.

Tato oznámení přicházejí v období, kdy se doma iv zahraničí objevuje mnoho kritiky, že Německo je pomalé v poskytování těžkých zbraní Ukrajině. (tasr)

10:56 Ruská komunistická strana v Přímořském kraji na Dálném východě vyloučila dva tamní zákonodárce za vyzývání k ukončení války na Ukrajině. Ve středu o tom informovala tisková agentura DPA.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram