Berlín se zbraněmi do Kyjeva nespěchá

Vyzbrojování Ukrajiny ze zahraničí má v rámci vojenských kapacit asi nejslabší článek v Německu. Země se čtvrtou nejvýkonnější ekonomikou na světě neprojevuje zájem poskytnout Kyjevu těžké zbraně.

Kanceláře Olaf Scholz sice po vypuknutí války zdůraznil, že Berlín bude stát po boku napadeného státu, ale očekávané skutky chybí. Ukrajina dává najevo, že jeho neochotu vnímá s nevolí.

Od března do května byly jen dvě zásilky
Vojenská pomoc Berlína Kyjevu se v podstatě omezila na minimum. Vyplývá to z dokumentů, které získaly noviny Welt am Sonntag. Ukrajina dostala naposledy dodávky protiletadlových a protitankových střel z Německa 25. března. Od té doby ani jeden kus této munice, o které zdůrazňuje, že ji přitom naléhavě potřebuje.

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk netají zklamání. \“Berlín vojensky nechává Ukrajinu jednoduše ve štychu,\“ řekl deníku Bild.

Německý zájem pomáhat ukrajinské armádě v podstatě vypadá žalostně. „Mezi 30. březnem a 26. květnem Ukrajina obdržela jen dvě zásilky od spolkové vlády. Německo poslalo 3 000 protitankových min a dalších 1 600 speciálně zaměřených protitankových min,“ informoval Welt am Sonntag s tím, že v dubnu druhá dodávka obsahovala pouze náhradní díly pro vojenskou techniku.

Kyjev potřebuje pro své vojáky i tanky. Ukrajina by chtěla koupit od Německa tyto stroje typu Marder (100 kusů) a Gepard (88 kusů), ale v Berlíně jakoby nechtěly o žádosti slyšet. „Žádosti o ně jsou ve Spolkové bezpečnostní radě pět týdnů, ale nic se s nimi neděje,“ napsal Welt am Sonntag.

Scholz má přitom volné ruce. Bundestag totiž schválil možnost dodávek zbraní na Ukrajinu. Výrobce obrněných vozů Rheinmetall, který má sídlo v Mnichově, dokonce opakovaně oznámil, že je připraven poskytnout je Kyjevu, ale v Berlíně zůstává ticho.

Ukrajina se může zvláště cítit nepříjemně, protože Německo je pátý největší vývozce zbraní na celém světě. „Globálně existuje přesvědčení, že Německo nechce vyzbrojovat Ukrajinu,“ poznamenaly noviny Daily Express.

Na chování Berlína navíc doplácí Varšava. Ta se ocitla v kuriózní situaci. Poláci poslali Ukrajincům tanky T-72 sovětského typu, přičemž od Německa dostali slib, že jim dodá stroje značky Leopard. „Posloucháme, že Německo to není ochotno splnit,“ citoval polského prezidenta Andrzeje Dudu server Politico.

Kauza se podobá tragikomedii. Varšava dodala Kyjevu až kolem 240 tanků a bez slíbené náhrady z Berlína je takříkajíc v ofsajdu. \“Vyčerpali jsme vlastní vojenský potenciál a zásoby,\“ upozornil Duda.

Předseda německé parlamentního výboru pro evropské záležitosti fakticky přiznal, že je to ostuda. „Polská kritika je pochopitelná,“ citoval Daily Express Antona Hofreitera, poslance Zelených, který nepřímo obvinil sociálního demokrata Scholza.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram