Nizozemsko chce snížit počet kuřáků vysokými cenami za cigarety

Balíček cigaret by mohl v Nizozemsku o 17 let stát až 47 eur. Uvedly to ve středu zpravodajský server DutchNews.nl a deník Telegraaf s odkazem na státního tajemníka zdravotnictví Maartena van Ooijena.

Podle uvedených zdrojů, které cituje TASR, ministerstvo zdravotnictví chce zjevně snížit počet kuřáků v zemi – ze současných 20 procent na sedm procent kolem roku 2040.

Cena cigaret by se měla už příští rok zvýšit na 10 eur za jedno balení, ale van Ooijen chce následovat systém, který zavedla Austrálie, a postupně zvyšovat cenu cigaret tak, že kuřáci se svého zlozvyku vzdají.

Podle deníku Telegraaf státní tajemník v současnosti diskutuje o svém plánu s různými politickými stranami, aby zjistil, zda jeho návrh získá dostatečnou politickou podporu.

Minulý rok výzkum publikovaný Maastrichtskou univerzitou ukázal, že náklady na kouření se pro kuřáky stávají problémem teprve tehdy, když ceny cigaret enormně stoupnou. Téměř 50 procent dotázaných uvedlo, že přestanou kouřit jen tehdy, když cena jedné krabičky cigaret překročí částku 60 eur. V Austrálii nyní kuřáci dají kolem 24 eur za krabici s 20 kusy cigaret. V Nizozemsku se dnešní ceny pohybují v průměru kolem 8,20 eura.

Průzkumy v Nizozemsku naznačily, že přibližně 20 procent populace pravidelně kouří. Vláda si již v roce 2018 stanovila za cíl do roku 2040 snížit počet pravidelných kuřáků na pět procent.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram