Současná energetická krize je mnohem větší, než byl ropný šok v 70. letech

Současná energetická krize je „mnohem větší“, než byl ropný šok v 70. letech minulého století, uvedl šéf Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) Fatih Birol.

„Tehdy to bylo jen o ropě,“ řekl Birol v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel. „Nyní máme současně ropnou krizi, plynovou krizi a krizi elektřiny,“ porovnal šéf IEA aktuální situaci s ropným šokem v 70. letech 20. století po arabském ropném embargu.

Energetická krize začala na podzim loňského roku, ale ruská invaze na Ukrajinu ji ještě výrazně prohloubila. Trhy se obávají narušení dodávek ruských energií a západní vlády zpřísňují sankce proti Moskvě.

Evropská unie (EU) se v pondělí (30. 5.) dohodla na postupném zastavení většiny dovozu ruské ropy, zatím ponechala výjimku na ropu proudící přes ropovod Družba. To ještě více sníží nabídku na trhu s ropou a ropnými produkty.

Svět a především Evropa by toto léto mohla čelit nedostatku benzinu, topného oleje i kerosinu, uvedl Birol. Poptávka se zvýší, protože začíná letní motoristická sezóna v Evropě i USA. Nabídku v Evropě ještě sníží zákaz EU týkající se dovozu většiny ruské ropy a ropných produktů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram