WHO varuje před možným šířením opičích neštovic na letních festivalech

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před možným dalším šířením opičích neštovic na plánovaných festivalech a velkých akcích v Evropě během letošního léta.

„Možnost dalšího šíření v Evropě a jinde ve světě během léta je vysoká,“ uvedl v prohlášení regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

Zároveň však uvedl, že festivaly a oslavy plánované na příští měsíce nabízejí i příležitost „zvýšit povědomí a posílit ochranu jednotlivců a komunit“ mezi mladými, sexuálně aktivními osobami a těmi, kteří se pohybují po celém světě.

Podle Klugeho dosavadní vyšetřování zjištěných případů opičích neštovic naznačuje, že propuknutí šíření tohoto onemocnění v Evropě se datuje od poloviny dubna.

Dále uvedl, že rychlému přenosu nemoci napomohlo zrušení protipandemických opatření ve většině Evropy v posledních měsících. Také zdůraznil, že ačkoli mnohé dosavadní případy souvisely se sexuální aktivitou, virus může podle něj postihnout kohokoli. Jelikož se virus nešířil stejnými cestami jako onemocnění COVID-19, rozsáhlá opatření v oblasti veřejného zdraví zavedená v důsledku pandemie koronaviru nebyla podle Klugeho zapotřebí. „Ale a to je důležité stále nevíme, jestli budeme schopni zcela omezit jeho šíření,“ dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram