Nizozemsko po zastavení plynu přes Gazprom zvažuje, co dělat s těžbou v Groningenu

Rozhodnutí ruské společnosti Gazprom zastavit vývoz plynu do Nizozemska oživilo otázky, zda by k překlenutí výpadků neměl být použit plyn z nalezišť u Groningenu na severu Nizozemska.
Rozhodnutí ruské společnosti Gazprom zastavit vývoz plynu do Nizozemska oživilo otázky, zda by k překlenutí výpadků neměl být použit plyn z nalezišť u Groningenu na severu Nizozemska. Uvedl to zpravodajský server DutchNews.nl.

Ruský koncern Gazprom v úterý oznámil, že zastavil dodávky plynu do Nizozemska poté, co nizozemská energetická firma GasTerra za něj odmítla zaplatit v rublech. Podle DutchNews.nl importér GasTerra už v pondělí oznámil, že očekává takové rozhodnutí Gazpromu po podobném přístupu dodavatele vůči Finsku, Polsku a Bulharsku.

Nizozemská strana tvrdí, že Gazprom jednostranně zrušil smlouvu se společností GasTerra, jejíž platnost vyprší 1. října. Zrušení smlouvy o čtyři měsíce dříve povede k výpadku zhruba dvou miliard kubických metrů plynu.

Nizozemský ministr pro klima Rob Jetten v této souvislosti řekl, že nizozemské domácnosti a průmysl nebudou tímto krokem negativně ovlivněny. „Je to jen další potvrzení skutečnosti, že jsme příliš závislí na ruském plynu, a podtrhuje to důležitost přechodu na udržitelnou energii,“ prohlásil ministr.

Nizozemsko v současnosti získává přibližně 15 % svých celkových dodávek plynu z Ruska, ale jen přibližně 5 % přímo od Gazpromu. Zbytek přichází nepřímo přes jiné evropské dodavatele plynu.

Jetten nevyloučil zvýšení produkce plynu v Groningenu, největším nalezišti plynu v západní Evropě, ale označil to za „absolutně poslední možnost“ a zdůraznil, že vláda občanům Groningenu slíbila, že ukončí těžbu plynu v této oblasti.

Množí se však hlasy, že vláda by měla ponechat možnost těžby v Groningenu otevřenou, aby zabránila nárůstu cen energií a inflace, pokud Rusko přeruší dodávky plynu do více evropských zemí.

Nizozemsko má zásobníky plynu naplněné na 38 % a vláda chce splnit cíl stanovený EU mít zásobníky plné na 80 % kapacity do začátku listopadu.

Spotřeba plynu v Nizozemsku v současnosti představuje přibližně 40 miliard kubických metrů ročně. Důsledkem zastavení dodávek z Ruska bude však stoupat cena plynu, což bude mít například negativní vliv na pěstitele ve sklenících, kteří jsou závislí na každodenní ceně plynu.

Podle vyjádření energetického specialisty z Nizozemské organizace pro aplikovaný vědecký výzkum (TNO) Reného Peterse by měl být Groningen s kapacitou 450 miliard kubických metrů „záložní možností“, pokud Rusko stopne plyn i pro další evropské země. „Pokud Rusko začne zavírat dodávky plynu do větších zemí, jako je Německo, povede to k masivnímu zvýšení cen. Takže bychom se už nyní měli připravit, včetně odhadů nových zemětřesení a dalšího odškodnění pro lidi v Groningenu, abychom předešli finanční katastrofě,“ vysvětlil Peters.

DutchNews.nl upozornil, že opětovné otevření plynového pole v Groningenu by bylo kontroverzní i proto, že vláda se zavázala zcela zastavit těžbu do roku 2030 z důvodu častých zemětřesení v severní části země. Kromě toho někteří opoziční politici, zejména levičáci, jsou proti jakémukoli zvýšení produkce plynu v Groningenu a tvrdí, že je třeba raději vybírat cestou úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Mnozí obyvatelé z lokalit v této oblasti, jejichž domy byly poškozeny nebo zničeny, stále čekají na odškodnění, přičemž vláda čelí kritice za pomalé tempo reparací.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram