Pokud neumí sestavit rozpočet, měl by se zamyslet nad změnou práce

Pokud by ministr financí Igor Matovič (OLANO) neuměl sestavit státní rozpočet, je to znak jeho neschopnosti a měl by se zamyslet nad změnou roboty. Prohlásil to lídr SaS a vicepremiér Richard Sulík. Slova o tom, že může být problém sestavit státní rozpočet na další rok, považuje SaS za vydírání. Strana již dříve prohlásila, že neschopnost sestavit rozpočet není důvodem k pádu vlády, ale spíše k výměně ministra financí.

„Je to v první řadě znak neschopnosti ministra financí a možná by se měl zamyslet, že když takovou roli nezvládá, zda by neměl změnit práci,“ řekl Sulík po jednání vlády v souvislosti se sestavováním rozpočtu. Matovič v diskusi Deníku N připustil, že nebude umět sestavit rozpočet, pokud SaS nebude souhlasit s úpravou daní. Mluvil také o rozpadu vládní koalice na podzim.

Sulík označil Matovičova slova za vyděračské nátlakové praktiky. „Považujeme za hrubé, primitivní vydírání, když nejprve Igor Matovič protlačí za vydatné pomoci fašistů miliardové výdaje a vzápětí informuje veřejnost, že neumí sestavit rozpočet. Takhle se to přece nedělá, my s tím nesouhlasíme. Pokud Igor Matovič dnes ví, že to nebude vědět sestavit, měl by se modlit, aby prezidentka balíček vrátila, to je hned miliarda eur, která bude chybět,“ doplnil.

Zopakoval, že vyšší daně jsou pro SaS červenou linií. „Očekáváme, že předloží takový rozpočet, který projde parlamentem,“ konstatoval Sulík.

Strana Za lidi považuje takové odkazy přes média za zbytečné, protože pouze frustrují veřejnost. „Podle logiky SaS by někdo mohl zase žádat výměnu ministra hospodářství proto, že je drahá ropa a plyn,“ reagovala pro TASR šéfka Za lidi a vicepremiérka Veronika Remišová.

Zabezpečení zdravých veřejných financí a rovnováha mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu je podle Remišové úkolem celé vlády a koalice. „Řešení musí vláda hledat společně,“ dodala. Její strana nechce financovat vyšší platy učitelů nebo zdravotníků dalším zadlužováním země. „Od jednání o rozpočtu očekáváme racionální návrhy, nikoli osobní útoky,“ prohlásila.

Ministr obrany Jaroslav Naď (OLANO) v souvislosti s otázkou možného pádu vlády hovoří o tom, že jsou to otázky a spekulace, které rozvíjejí média jako odraz vztahů v koalici. Odvolává se přitom na konstruktivní pracovní atmosféru na vládě. „Jsem přesvědčen, že tato vláda dovládne do roku 2024,“ dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram