PS kritizuje dodatek se SkyTallem související s napojením na evropský mýtný systém

Mimoparlamentní Progresivní Slovensko (PS) kritizuje dodatek s mýtnou firmou SkyToll na 11 milionů eur, který souvisí s napojením na mezinárodní mýtný systém EETS (European Electronic Toll Service). Tvrdí, že stát má podle smlouvy nárok žádat napojení na tento systém zdarma.

Odborník PS pro dopravu Martin Pekár v úterý (31. 5.) na tiskové konferenci konstatoval, že podle jejich právní analýzy má SkyToll v původní smlouvě napsáno, že stát může napojení na EETS dostat zdarma. „Podle našich právních analýz a podle smlouvy bylo povinností SkyTollu dodat tento systém zdarma a 11 milionů eur jde stát vyhodit ven oknem,“ tvrdí Pekár.

Místopředseda hnutí Michal Truban prohlásil, že tento dodatek je třeba zrušit. Vyzval také k vyvození odpovědnosti ředitele Národní dálniční společnosti (NDS), případně odchod ministra dopravy. Podotkl, že by to měl řešit i Igor Matovič (OLANO) jako lídr nejsilnější koaliční strany a ministr financí. Vyzval ho, aby zasáhl, chce-li si zachovat „zbytky protikorupčnosti“.

Smlouva se současným provozovatelem mýtného systému SkyTollom je do konce letošního roku. „Tato vláda nedokázala za dva a půl roku provést veřejné zakázky na nového dodavatele – buď je to totální neschopnost nebo záměr a těžko říct, co je horší,“ poznamenal Pekár.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR uvedlo, že zatím se k tomuto tématu nebude vyjadřovat, informovat plánuje později. „Zároveň jsme přesvědčeni, že kdokoli, včetně současných, budoucích nebo minulých politiků, by se měli ještě předtím, než se odhodlají komentovat či kritizovat tendr na výběr nového mýtného systému, nejprve seznámit s fakty, aby se zbytečně neztrapňovali,“ dodal odbor komunikace resortu dopravy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram