Raketomety HIMARS dostřelí i 500 km, Ukrajinci dostanou osekanou verzi

Salvové raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System – Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém) jsou moderním pokračovatelem takzvaných kaťuší – raketometů používaných sovětskou Rudou armádou během druhé světové války.

Podobné zbraně – například známý BM-21 Grad – mají ve výzbroji také ruská a ukrajinská armáda. V porovnání s původně sovětskými grady používanými od 60. let je však americký systém přesnější a používané rakety mohou mít mnohem větší dolet. Ukrajina však podle informací agentury AFP dostane verzi střel s dosahem maximálně 80 kilometrů (s vysoce přesnou raketou zasáhne HIMARS cíle vzdálené až 500 km).

Americká armáda používá HIMARS od roku 2005, systém umístěný na standardním vojenském nákladním automobilu vznikl jako lehčí varianta pásového raketometu MLRS, kterou Američané zařadili do služby již v první polovině 80. let. Kromě pohonu a rychlosti je hlavním rozdílem mezi oběma systémy to, že HIMARS nese proti svému předchůdci jen poloviční náklad střel. Ve standardní konfiguraci je v odpalovacím kontejneru šest raket, zatímco těžší MLRS nese ve dvou kontejnerech raket dvanáct. Kolový systém je výrazně lehčí a lze jej přepravovat i letadly C-130 Hercules.

V porovnání s BM-21 Grad používá americký systém odlišný systém nabíjení, který je podstatně rychlejší a pro obsluhu pohodlnější. Grady se po odpálení 40 kusů raket ráže 122 mm musí dobíjet ručně střela po střele, což zabere kolem deseti minut (výjimkou je československá verze RM-70 na podvozku Tatra, která si veze jednu zásobní salvu, nabíjenou pomocí hydraulického systému). Pro HIMARS se oproti tomu dodává již z továrny šestice střel ráže 227 mm v přepravním a zároveň odpalovacím kontejneru. Použitý kontejner se nahradí novým za méně než pět minut.

HIMARS, který americká armáda nasadila v bojích v Afghánistánu, Iráku nebo Sýrii, může používat několik verzí raket, které se liší doletem i přesností. Základní šestice střel má dolet zhruba 30 kilometrů, ale existují také varianty schopné zasáhnout cíle 45 nebo až 80 kilometrů daleko. Obsluha si přitom může vybrat, zda odpálí jednu, dvě, čtyři nebo všech šest raket. Plná salva pak dokáže zničit stovky metrů čtverečních, existují tak verze s přesným naváděním, používané k útokům na důležité cíle. Americká armáda má pro HIMARS i MLRS dispozici také kontejnery nesoucí jedinou balistickou střelu s doletem 300 nebo až 500 km.

Kromě americké armády mají HIMARS ve výzbroji také Singapur, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Rumunsko. Intenzivně se o ně zajímá Polsko, které již v roce 2018 podepsalo kontrakt na dodávku dvou desítek systémů, které mělo dostat příští rok. Nyní svou objednávku podstatně zvýšilo, když polský ministr obrany Mariusz Błaszczak požádal americkou stranu o dalších 500 kusů těchto raketometů. Pokud by je polská armáda skutečně získala, stala by se vůbec největším uživatelem tohoto raketového systému na světě.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram