Cestovní kanceláře měly loni jen pětinu klientů z období před pandemií

Cestovní kanceláře loni zlepšily svou bilanci z roku 2020, stále jim však chybělo 80 % klientů a přes 70 % tržeb v porovnání s rokem 2019. V žebříčku cílových destinací se posunuly vpřed exotičtější země. Vyplývá to z aktuálních dat Statistického úřadu (SÚ) SR o organizovaném cestovním ruchu za rok 2021, které sumarizují výkony cestovních kanceláří a agentur.

Služby slovenských cestovních kanceláří (CK) a cestovních agentur (CA) loni podle ŠÚ SR využilo 229.000 osob. Cestovní kanceláře tak měly sice o 80 % více klientů než v prvním roce pandemie, pořád to však byla jen pětina počtu z posledního roku před pandemií. V roce 2019 organizovaně cestovalo téměř 1,1 milionu osob.

Více než poloviční podíl podobně jako v minulosti tvořily dovolené slovenské hosty v zahraničí, tzv.. pasivní cestovní ruch. Organizovaně vycestovalo za hranice 143.000 osob. Jejich počet se sice v porovnání s prvním rokem pandemie více než zdvojnásobil, ale pořád to byl nepatrný podíl z počtů v roce 2019, kdy za hranice organizovaně vycestovalo až 692.000 klientů.

Slováci si loni opět častěji vybírali za cíl dovolené zejména letecky dostupná přímořská letoviska. Mezi nejoblíbenější destinace se vrátilo Turecko, Kypr, Španělsko a Bulharsko. Podobně jako v předchozích letech se cestovalo i do sousedních zemí jako Česká republika, Maďarsko, Rakousko.

„Nejvíce osob v roce 2021 vycestovalo organizovaně do Řecka, Chorvatska, Turecka, Bulharska, Itálie a na Kypr. Všechny tyto destinace měly méně klientů než před pandemií, ale poklesy byly velmi různorodé,“ upřesnila ředitelka odboru metodiky a syntézy podnikových statistik ŠÚ SR Vero Töröková. Nejnižší pokles oproti roku 2019 z top navštěvovaných destinací zaznamenalo cestování do Řecka, o 47 %, nejvyšší, až 89 % pokles se projevil při cestování do Turecka.

„V druhém roce pandemie si Slováci častěji za cíl dovolené vybírali exotické země, většina destinací zaznamenala dvojnásobný nárůst oproti roku 2020, kdy pandemie poprvé změnila cestovní ruch. V tradičních letních dovolenkových destinacích nastal výrazný úbytek a exotičtější destinace se tak dostaly iv seznamu doplnila Töröková.

Výrazně lepší postavení v žebříčku nejnavštěvovanějších zemí získaly loni destinace jako Maledivy, Egypt, Spojené arabské emiráty či Omán. Maledivy dokonce navštívilo šestkrát více Slováků než před pandemií. Výrazně lepší postavení v žebříčku získaly i země jako Tanzanie (Zanzibar) a Dominikánská republika.

Absolutní propad zaznamenali cestovní kanceláře a další organizátoři v počtu turistů ze zahraničí, dovolených na Slovensku. Bylo to jen 32.000 osob, což je necelá desetina zahraniční návštěvnosti z roku 2019. Více než tři čtvrtiny zahraničních hostů využilo jen jednodenní výlet. Nejvíce osob přicestovalo z Rakouska, Spojených států amerických, České republiky, Německa a Švýcarska. Celkem tvořily téměř 90 % všech přicestovaných osob.

Jediný typ pobytů, které se v rámci organizovaného cestovního ruchu nejvíce přiblížily počtem klientů před pandemií, byl domácí cestovní ruch. Služby CK a CA na organizaci pobytů po Slovensku využilo 53.000 osob, bylo to 70% z hodnot roku 2019. V Bratislavském, Trnavském a Žilinském kraji byla domácí návštěvnost vyšší než před krizí. ŠÚ SR však podotýká, že domácí hosté cestují po Slovensku často mimo organizované zájezdy CK.

Celkové tržby subjektů poskytujících služby organizovaného cestovního ruchu se zároveň podle ŠÚ SR meziročně zdvojnásobily na 214 milionů eur. Šlo však stále jen o 29 % hodnoty z roku 2019, kdy tržby dosáhly téměř 750 milionů eur. Skoro 90 % tržeb pocházelo z pasivního cestovního ruchu, stále však hodnota tržeb z vycestování byla jen na úrovni 30 % roku 2019.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram